Zámek na Loiře

Středa 19. června 2019, od 19.30

V sídle Nadace Rosy Luxemburgové, Francouzská 171/28, Praha 2-Vinohrady
Přihlašování: jiri.silny@rosalux.org

PROGRAM

Scénické čtení poslední hry Romana Sikory Zámek na Loiře, která v roce 2017 zvítězila v soutěži Talking About Borders vyhlášené pro české a slovenské drama Státním divadlem v Norimberku.

Režie: Michal Hába

Na jednom z nesčetných zámků na Loiře žije prapodivná Milostpaní. Je manželkou českého oligarchy, prý dokonce bytová designérka, a je zde vlastně uvězněna. K ruce má několik lokajů v livrejích z 18. století a nového kuchaře, který se snaží potěšit její jazýček vybranými pokrmy. Ty mu však z neznámých důvodů lítají za řevu a sprostých nadávek na hlavu.

Kuchař řeší podstatné dilema: má začít vařit z obludných polotovarů vyprodukovaných koncernem jejího manžela, jichž je plná spižírna, nebo si má zachovat svou profesionální hrdost a trpět?

Jeho kolegové však mají jasno. Přizpůsobit se a vařit hnusy, které požaduje Milostpaní. Je to přece jenom práce, práce jako každá jiná. A když bude nejhůř a v noci se zase rozpoutá peklo, všechno nakonec vyřeší Boris.

Roman Sikora (1970) je současný český dramatik. Jeho hry se hrají v době přítomné častěji v zahraničí než na českých jevištích. Je autorem třicítky divadelních textů. K jeho nejvýznamnějším dílům patří Smetení Antigony (1997), Největší básník (2004), Smrt talentovaného vepře (2010), Snídaně s Leviathanem (2012), Zámek na Loiře (2017). Mimořádný ohlas zaznamenala hra Zpověď masochisty (2011), která se ve Švandově divadle v Praze hrála úspěšně po tři roky a byla inscenována v mnoha evropských zemích.

V roce 2016 vydalo nakladatelství Brkola pod názvem Hry: Labyrint světa a ráj biče rozsáhlý výbor z jeho dramatických textů.