Obchod se zbraněmi, drogy a militarizace policie na příkladu Mexika

Pátek 27. listopadu 2020 17:00 – 19:00

Webinář bude probíhat v angličtině a bude simultánně tlumočen do češtiny.
Není se potřeba registrovat, stačí se jen připojit přes tento odkaz a poté si vybrat češtinu. ➡️ https://zoom.us/j/93585453968…

PROGRAM

👉V posledních letech čelí Mexiko nevídané vlně násilí. Stále častěji se objevují zprávy o vraždách, únosech, mučení nebo násilí na ženách (femicide).
👉Velká část toho jde na vrub drogových kartelů, nemalou roli však paradoxně hrají také mexická policie a armáda.
👉Před časem například celý svět šokoval únos a zavraždění 43 studentů pedagogiky v státě Guerrero, do nichž byla zapletena i místní policie a armáda.
📣Málo se přitom ví, že mexická policie je vyzbrojena také českými zbraněmi.
Jakým způsobem tuto vlnu násilí prohlubuje válka proti drogám a militarizace policie a jakým způsobem je do toho zapojena Česká republika? Tyto otázky se vám pokusíme zodpovědět na našem webináři.
Představí se:
👉Montserrat Martinez
Nezávislá konzultantka pro kontrolu konvenčních zbraní a pro násilí páchané na základě genderu. Spolupracuje s organizací 24-0 Horas sin Violencia v Mexiku, v rámci které se zapojovala také do činnosti mezinárodní koalice Control Arms Coalition. Je též členkou mezinárodní sítě IANSA – International Action Network on Small Arms.
👉Andrew Metheven
Koordinátor programu o nenásilí v organizaci War Resisters’ International. Tento program se v současnosti zaměřuje na aktivity proti obchodu se zbraněmi a proti militarizaci policie.
👉Hana Zoor Svačinková
Působí v NESEHNUTÍ, kde se věnuje monitoringu vývozu zbraní z České republiky, vztahu militarizace a genderu a aktivitám proti militarizaci mládeže.
📣Moderuje Zuzana Vlasatá, redaktorka Deníku Referendum.