info

Dny Antikapitalismu 2022: Svět krize za krizí

Ještě jsme se nevzpamatovali z jedné krize a hned tu máme pár dalších. Od covidu, přes drahotu a válku nás kapitalismus posledních let opravdu nešetří. Navíc naprosté zhroucení parlamentní levice otevřelo cestu dalšímu posilování krajní pravice. 

Jak z toho ven? Přijďte spolu s námi diskutovat alternativy k systému plnému válek, útlaku a vykořisťování.

Témata letošního ročníku:
1. Od krize ke krizi a jak z toho ven
2. Klimatická spravedlnost 
3. Feminismus a boj proti válce
4. Proč vznikají války: marxistická teorie imperialismu
5. Nepřítel je doma: jak se postavit politice vládní koalice

Program:
PÁTEK 6.5.

Úvodní panel: Jak můžeme čelit současným krizím? 
začátek: 18.00h

Dění posledních let překreslilo pole, na němž může radikální levice působit. Důležitá témata, jako je klimatická spravedlnost, gentrifikace měst či vzestup oligarchie a autoritářství, překryla pandemie Covid-19, se všemi svými sociálními a ekonomickými důsledky, energetická krize a vysoká inflace, a v posledních měsících také neotřesnější krize – válka na Ukrajině. V České republice vystřídala vládu vedenou populistickým oligarchou vláda pravicová. Jakou úlohu může mít při cestě z této mnohočetné krize radikálně levicové hnutí? Podaří se nám propojit současné dění s naší dlouhodobou agendou? Jaká strategie může vést k překonání těchto krizí a spravedlivé a udržitelné budoucnosti pro všechny?

– Martin Tománek, feminista a člen kolektivu Sdruženy
– Martin Hekrdla, novinář
– Kateřina Vaňková, odborářka a členka OS KOVO

Autorské čtení v pátek po úvodnímu panelu cca od 20h
Básnířky: Olga Pek, Daria Gordova

SOBOTA 7.5.

Klimatická spravedlnost
začátek: 16.00h

Je možné zabránit klimatické změně v rámci kapitalismu? Pokud ne, jaké strategie bychom měli přijmout k jeho poražení? Jak radikální bychom měli být? A jak moc klíčová je pro poražení kapitalismu pracující třída?

– Nikol Krejčová, aktivistka a členka Greenpeace
– Anna Bromová, aktivistka a výzkumnice Hnutí Duha, spoluautorka publikace Klimavize 
– Radek Kubala, publicista a člen platformy RE:SET
– Alžběta Králová, Limity jsme my


Proti válce, proti imperialismu, proti patriarchátu, anebo feministický protiválečný protest 
Začátek: 18.00h

“Plat’, válči, umírej, nebo buduj protiválečné hnutí” zní heslo informační kampaně, kterou vede ruský kolektiv SocFemAlt. Od začátku války na Ukrajině bylo zadrženo před 15 tisíc protestujících občanů RF. Nejviditelnější iniciativou je Feministický protiválečný odpor, který organizuje desítky komunit z různých ruských měst. Jak nahlíží na válečné konflikty feministická teorie? Jak mluvit o válce a vyhnout se genderovým stereotypům a koloniální rétorice? Je mezinárodní protiválečný odpor nejlepší cestou k ukončení války? Jak se organizovat zdola v době politických represí, ekonomické krize a neoliberální propagandy?

– Maja Vusilović, feministka a členka kolektivu Sdruženy
– Iryna Zahladko, básnířka a výtvarnice z Ukrajiny
– Ivo Georgiev, ředitel kyjevské kanceláře Nadace Rosy Luxemburgové

20.00 h zahraje Yasmina Melliti

NEDĚLE 8.5.

Proč vznikají války: marxistická teorie imperialismu
začátek: 16.00h

Putin je šílenec, a proto zaútočil na Ukrajinu. Tak by se dalo shrnout obvyklé vysvětlení původu současné války na východě Evropy. Stejně tak někteří říkali, že G. W. Bush je blázen a zaútočil na Irák. Pokračovat bychom mohli dál. Je však opravdu za všemi válkami psychická choroba nebo idiocie těch, co mají moc? 
Klasická marxistická analýza opírající se o dílo Marxe, Engelse, Lenina, Luxemburgové a Bucharina, nalézá podstatu válek v samotném jádru kapitalistického systému – v principu vzájemné konkurence mezi jednotlivými kapitály a jejich propojení se státem. Co nám může říct o současné krizi na Ukrajině a o budoucnosti mezinárodních vztahů?

– Jan Májíček, aktivista, publicista a člen Socialistické Solidarity 
– Martin Churáň, aktivista, publicista a člen Socialistické Solidarity


Nepřítel je doma: jak se postavit politice vládní koalice
začátek: 18.00h

Inflace v České republice dosahuje dvouciferných hodnot, růst spotřebitelských cen je nejvyšší od devadesátých let. Potýkáme se s energetickou krizí a nejistotou, která se v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině bezprecedentně vyhrocuje. Dalším skupinám obyvatelstva hrozí pád pod hranici chudoby. Jakým způsobem se můžeme s touto situací vypořádat, jaká opatření je potřeba zavést, abychom zabránili ekonomické recesi a sociálnímu kolapsu? Současná pravicová vláda vyvíjí ve srovnání s okolními státy pouze minimalistické úsilí o tlumení dopadů krize, a naopak pokračuje ve svém plánu na snižování veřejných výdajů, stejně si prý žijeme nad poměry. Co to bude znamenat pro pracující a pro zranitelné skupiny obyvatel? Jaké možnosti mají v současnosti odbory a levicová uskupení? A čeká českou politiku v důsledku narůstající frustrace „hnědá vlna“?

– Joseph Grim Feinberg, filosof a šéfredaktor časopisu Kontradikce
– Eva Dolejšová, členka platformy KRISA
– Jan Májíček, aktivista, publicista a člen Socialistické Solidarity