BLOG

Blogujeme. Přinášíme výběr nejzajímavějších textů a zpráv, jejichž vznik nadace Rosy Luxemburgové podpořila. Pokrýváme širokou škálu levicových témat od ekonomických alternativ, přes feminismus, politické vzdělávání, demokratický socialismus k antifašismu. Názory v textech nemusí vyjadřovat stanovisko Nadace.

Cena určená osobnostem a uskupením, které se zasadily o ženské hnutí, resp. ženská práva v České republice je každoročně, od roku 2018, udílena neformálním feministickým kolektivem Sdruženy. Letošní ročník proběhl 24. září a bylo v rámci něho oceněno celkem 6 osobností a kolektivů.
Je úlohou sociální reportáže měnit sociální struktury k lepšímu nebo pouze opisovat skutečnost? A je to vůbec možné? Na tyto a další otázky hledalo odpověď květnové číslo měsíčníku Kapitál s tématem Sociální reportáž.
Jaká je strana Fidesz premiéra Viktora Orbána a kam směřuje?Parlamentní volby v dubnu přinesly krajně pravicovému premiérovi další drtivé vítězství. Za jakou cenu?
Stalo se to, co se zdálo nemyslitelné. V Evropě je válka. Ruský prezident Putin nařídil útok na Ukrajinu. Odsuzujeme útok, který je v rozporu s mezinárodním právem, a požadujeme okamžité zastavení všech nepřátelských akcí a stažení ruských vojsk.
Česko má za sebou další parlamentní volby. Hned po oznámení oficiálních výsledků  9. října bylo jasné, že končí éra předsedy vlády Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.
DIE LINKE dokázala obhájit tři přímé mandáty v Lipsku (Sören Pellmann) a Berlíně (Gesine Lötzsch a Gregor Gysi).
V březnu uplynulo 150 let od narození ikony socialistické revoluce, Rosy Luxemburgové.
Problém bydlení už se netýká jen sociálně slabých vrstev, ale i středních tříd. Krize bydlení v Česku postupuje rychle a má globální kontext.
Přinášíme vám rozhovor o transformaci ve Střední Evropě s Veronikou Pehe, která působí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.
Rozhodli jsme se požádat několik ekonomů a ekonomek z Česka, Slovenska a Maďarska o jejich analýzy