BLOG

Blogujeme. Přinášíme výběr nejzajímavějších textů a zpráv, jejichž vznik nadace Rosy Luxemburgové podpořila. Pokrýváme širokou škálu levicových témat od ekonomických alternativ, přes feminismus, politické vzdělávání, demokratický socialismus k antifašismu. Názory v textech nemusí vyjadřovat stanovisko Nadace.

Jaká je strana Fidesz premiéra Viktora Orbána a kam směřuje?Parlamentní volby v dubnu přinesly krajně pravicovému premiérovi další drtivé vítězství. Za jakou cenu?
Stalo se to, co se zdálo nemyslitelné. V Evropě je válka. Ruský prezident Putin nařídil útok na Ukrajinu. Odsuzujeme útok, který je v rozporu s mezinárodním právem, a požadujeme okamžité zastavení všech nepřátelských akcí a stažení ruských vojsk.
Česko má za sebou další parlamentní volby. Hned po oznámení oficiálních výsledků  9. října bylo jasné, že končí éra předsedy vlády Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.
DIE LINKE dokázala obhájit tři přímé mandáty v Lipsku (Sören Pellmann) a Berlíně (Gesine Lötzsch a Gregor Gysi).
V březnu uplynulo 150 let od narození ikony socialistické revoluce, Rosy Luxemburgové.
Problém bydlení už se netýká jen sociálně slabých vrstev, ale i středních tříd. Krize bydlení v Česku postupuje rychle a má globální kontext.
Přinášíme vám rozhovor o transformaci ve Střední Evropě s Veronikou Pehe, která působí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.
Rozhodli jsme se požádat několik ekonomů a ekonomek z Česka, Slovenska a Maďarska o jejich analýzy
V české společnosti existují lidé, kteří se identifikují levicově. Vedle této skupiny pak existuje část společnosti, která do určité míry smýšlí levicově, ale k levici se nehlásí. Agentura Median pro Nadaci Rosy Luxemburgové shrnuje výsledky výzkumu, který podrobně zkoumá chování a postoje obou těchto zajímavých skupin k levicovosti a progresivní sociální, ekonomické a ekologické agendě.
Tři studie z České republiky, Slovenska a Maďarska, jejichž zpracování zadala Rosa-Luxemburg-Stiftung e. V., zastoupení v České republice, se pokoušejí zmapovat stav občanské společnosti z levicové perspektivy.