info

Jasmina Metwaly: On Trials, a manual on a collective

For ENGLISH scroll down ⬇️

Etc. galerie Vás srdečně zve na pokračování pásma Minority Report, přednášku umělkyně a aktivistky Jasminy Metwaly. Umělkyně bude ve své prezentaci číst a sdílet obrazy z kolektivního výzkumu teatrálnosti práva. 

Jasmina Metwaly (EG/PL) je vizuální umělkyně a filmařka žijící v Berlíně. Během arabského jara v Egyptě, které v únoru 2011 svrhlo prezidenta Husního Mubaraka, byla Metwaly zakládající členkou mediálního kolektivu Mosireen, který shromaždoval během nepokojů videonáhravky revoluce a podporoval občanský žurnalismus v místech, o kterých neinformovala žádná zpravodajská média. Je také spoluzakladatelkou Archivu odporu 858, v kterém zveřejnili posbírané video-materiály. Spolupracovala s filmařem Philipem Rizkem na podpoře videoaktivismu a „dokumentových nepokojů“.

FB událost

—-

Etc. gallery cordially invites you to the follow up of the Minority Report project, a talk by the artist and activist Jasmina Metwaly. In her presentation, the artist will read and share images from a collective research on the theatricality of law.

Jasmina Metwaly (EG/PL) is a visual artist and filmmaker living in Berlin. During Egypt’s Arab Spring, which toppled President Hosni Mubarak in February 2011, Metwaly was a founding member of the Mosireen media collective, which collected video footage of the revolution during the unrest and promoted citizen journalism in places not covered by the news media. She is also a co-founder of the 858 Resistance Archive, in which the collected video materials were published. She collaborated with filmmaker Philip Rizk to promote video activism and „documentary riots“.

FB event