info

MDŽ: Jdeme nocí beze strachu!

Pojďte s námi i letos oslavit Mezinárodní den žen v Brně. Vezměte s sebou transparenty, svítící pásky, světýlka a symbolicky odbourejte tmu reakcionářského myšlení!


Proč protestujeme? Protože města, ve kterých žijeme, tady nejsou pro nás. Jako ženy* a queer lidé jsme z veřejného prostoru neustále vylučovány*i, necítíme se v něm bezpečně a bojíme se chodit v noci samy*i po ulici. Právě to se musí změnit. Mezinárodní den žen oslavíme tím, že si vezmeme zpátky noční ulice našeho města. Chceme být zkrátka vidět tam, kde obvykle vidět nejsme. Jako ženy* a queer lidé ve veřejném prostoru čelíme mnoha výzvám, které negativně ovlivňují naši zkušenost ve městech a limitují jak naši participaci ve veřejném životě, tak i další každodenní činnosti. Jít nocí beze strachu tedy slouží jako metafora toho, v jakém stavu se nachází naše lidská práva. V kontextu sílících populistických a anti-genderových tendencí ve střední Evropě a v Česku dáváme tímto pochodem jako feministické/queer hnutí najevo, že jsme navzdory ostrakizaci nadále součástí veřejného prostoru. Reakcionářským hlasům, které se nás snaží umlčet a zavřít do privátní sféry, říkáme dost!


Pochodem zahájíme novou sezonu série feministických procházek, které jsou součástí našeho projektu ‘Brněnské meze’. Chceme jími upozornit na to, že město není uzpůsobeno ženám, queer lidem, lidem s postižením a lidem jiné barvy kůže než bílé, a rozšířit povědomí o problematice (zne)užívání veřejného prostoru místními autoritami nebo komerčními subjekty či jednotlivci.


Mezinárodní den žen je pro nás důležitým ‚svátkem‘, kterému už od roku 2017 dáváme novou, aktuálnější podobu osvobozenou od normalizačního kýče a porevolučního opovrhování. Náš kolektiv dokonce vznikl právě ku příležitosti MDŽ – letos 8. března oslavíme už páté narozeniny! Rády*i vás uvítáme nejen na samotném večerním pochodu městem se dvěma zastávkami, ale také na naší narozeninové oslavě, při které budeme vyrábět transparenty na noční pochod, hrát hry, a jíst něco dobrého.


Během pochodu jsou plánované čtyři zastávky:
– Dominikánské náměstí 
– Náměstí Svobody 
– Malinovského náměstí 
– Fontána před Janáčkovým divadlem)

COVID info:

Prosíme vás, abyste:
– měly*i po celou dobu nasazenou roušku
– dodržely*i rozestupy alespoň 1,5 m
– zůstaly*i doma, pokud se necítíte dobře.