peceme_hnuti

info

Péčeme hnutí: workshop a debata o péči a propojení

Dejme dohromady recepty a ingredience z různých aktivistických, feministických, a obecně levicových kolektivů, a upečme si udržitelné a akceschopné hnutí. 

O co jde?

K letošnímu MDŽ pořádají SdruŽeny kromě tradičního pochodu také tento workshop/hromadnou debatu. Chceme se sejít s lidmi z různých kolektivů a sdílet navzájem svoje zkušenosti s péčí v rámci kolektivu. Do toho zahrnujeme nejen strategie a nástroje jak si udělat aktivismus trochu příjemnějším, nebo jak zajistit členstvu pocit bezpečí, solidarity a vyslyšení všech hlasů, ale také velmi konkrétní a praktické věci jako které komunikační kanály používat, jak (a zda) začleňovat nové členstvo, jak řešit finance, jak nakládat s konflikty a mnoho dalšího. Fungovat v kolektivu je těžké a nikdo (rozhodně ne my) v tom není dokonalý, ale nejsme na to samy*i.

Jak bude akce probíhat? 

Každý kolektiv si dopředu vybere a zhruba připraví debatní body na jedno ze seznamu témat. Předpřipravili*y jsme tento seznam který je možné dále jakkoliv doplňovat: 

1. Platformy pro dokumenty a komunikaci
2. Nízkoprahovost (např. oslovení a zapojení členstva různých tříd/věkových kategorií/genderových identit atd.)
3. Moc (např. neviditelná/nepojmenovaná hierarchie v kolektivu)
4. Tok informací a efektivní komunikace
5. Neformální aktivity a trávení volného času jako kolektiv
6. Supervize a řešení konfliktů v kolektivu
7. Péče o nové členstvo
___

Formát je inspirovaný principem open space. Na začátku bude úvodní slovo a poté krátce představíme zúčastněné kolektivy.
Následně se rozdělíme na skupiny, budeme mít několik stolů, a u každého budou sedět zástupci*kyně jednoho z kolektivů. Ostatní lidé budou po cca 15-20 minutách rotovat mezi stoly. U každého stolku tak bude prostor na to pokládat otázky konkrétnímu kolektivu, sdílet zkušenosti ohledně vybraného tématu, bavit se o možných propojeních/zapojeních/spolupráci atd.

Tento formát je méně formální než panelová debata, poskytuje více prostoru na otázky a řešení konkrétních věcí. V ideálním případě by se z kolektivů mělo zúčastnit více lidí, aby mohl někdo zůstat u stolku, a někdo obcházet ostatní diskuze. 

___

Můžu přijít i když nejsem v žádném kolektivu?

Akce je primárně určena pro členstvo různých kolektivů ale pokud třeba hledáš skupinu do kterého se zapojit a chceš si udělat přehled o tom co to obnáší, určitě můžeš také přijít! V takovém případě dotazník vyplňovat nemusíš.