info

Představení knihy „Ženy, které nechtěly mlčet“

Jste srdečně zvány*i na brněnské představení knihy Ženy, které nechtěly mlčet. Česká historička umění Milena Bartlová zpracovala na základě vlastních vzpomínek a archivních dokumentů životní příběhy tří hrdinek – svých babiček Vlasty Mlynářové a Hany Budínové a maminky Rity Klímové. Představení knihy uskutečníme ve formě dialogu s moderátorkou a členku kolektivu SdruŽeny, Katarínou Slezákovou. Vaše otázky a podněty jsou velice vítané! Knihu si můžete stáhnout zde.

O knize:
„Nová kniha Mileny Bartlové Ženy, které nechtěly mlčet. Tři československé příběhy, vydaná Nadací Rosy Luxemburg, představuje originální a inspirativní pokus, jak přistoupit k reflexi rodinné historie, ženské paměti, intelektuálním dějinám a autopsii zároveň.“ (Marta Edith Holečková, „Navrácení paměti zapomenutým ženám“, Deník Alarm)

O autorce:
Milena Bartlová (rozená Mlynářová *1958, má dvě děti) je historička umění. 1997-2009 přednášela medievistiku v Semináři dějin umění FF MU, kde se stala 2005 první profesorkou oboru v Česku. Po působení v Berlíně od roku 2011 pracuje na UMPRUM.Zabývá se v posledním desetiletí především metodologií a historií dějepisu umění, v roce 2020 vydala oceňovanou monografii Dějiny českých dějin umění 1945-1969. Kromě toho píše kulturně-politickou publicistiku a kritiku, za niž vloni dostala Cenu Věry Jirousové.