info

Zbrojní průmysl: dopady na klima a společnost

Každé dva roky se v Brně koná zbrojní veletrh IDET. Ten je nechvalně proslulý nejen vystavováním zbraní porušujících konvence či poskytováním prostoru firmám porušujícím zbrojní embarga. Často se také stává místem setkávání českých politiků s představiteli zemí, které porušují lidská práva či páchají válečné zločiny, a to nezřídka právě za pomoci českých zbraní. Protože se domníváme, že problém je nejen IDET, ale militarismus jako takový, přichystaly*i jsme v průběhu konání IDETu pásmo přednášek a diskusí, kde se o různých rozměrech IDETu i militarismu budete moci dozvědět více, zejména ve vztahu ke klimatu.

Program:
6. 10. 18:00, Bajkazyl
Robert Vlček: IDET – veletrh smrti: Co je IDET, proč je IDET problém, historie protestů proti IDETu 6. 10.

19:00, Bajkazyl
Jan Májíček: Historie protiválečného hnutí v ČR: historický exkurz do dějin odporu proti militarismu od roku 1989 do dneška

6. 10. 20:00, Bajkazyl
Nikola Grzybowska: Hnutí Food not bombs, v ČR i v zahraničí: Jak se z rozdávání polévky lidem bez domova stalo celosvětové hnutí?

7. 10. 18:00, Vegalité
Vít Kozák: Zbraně nebo lidská práva: Kam české zbraně putují? Krátké uvedení do problematiky zbrojních exportů a lidských práv.

7. 10. 19:00, Vegalité
Pavel Karous: Umění a zbraně: Nežádoucí spojení? Otázka morálky při realizování uměleckých či designových zakázek. Kontroverze designování zbraní.

7. 10. 20:00, Vegalité
Peter Tkáč: Klimatické změny a militarismus: Jak souvisí změny klimatu se zbrojením? Proč je toto spojení výzvou pro antimilitaristické hnutí i hnutí za klimatickou spravedlnost?

8. 10. 17:00, Sibiř
Hana Svačinková: Militarizace mládeže: Od mládeže se očekává, že bude brát militarismus a militarizaci společnosti jako pozitivní a nezbytnou hodnotu. Jak armáda působí na děti a mládež?

9. 10. 12:30, Sibiř
Alexandra Šťastná: Dny NATO: Problém není jen IDET. Co jsou Dny NATO? Jak přispívají k militarizaci společnosti a klimatickým změnám?

9. 10. 13:30, Sibiř
Keith McHenry: 40 let v první linii boje s hladem i zbrojním průmyslem – beseda s jedním ze zakladatelů Food not bombs


Přednáškové pásmo vzniklo za podpory Nadace Rosy Luxemburg.