environmentalismus

Přinášíme výběr nejzajímavějších textů a zpráv, jejichž vznik nadace Rosy Luxemburgové podpořila. Pokrýváme širokou škálu levicových témat od ekonomických alternativ, přes feminismus, politické vzdělávání, demokratický socialismus k antifašismu. Názory v textech nemusí vyjadřovat stanovisko Nadace.

Workshop se bude zabývat otázkou, jak překonat nedorozumění mezi enviromentálními hnutími a pracující většinou. Jak se vzájemně propojit, aby vzniklo ekosocialistické hnutí? Kdo jiný politicky prosadí spravedlivý přechod k zelené ekonomice?
Letošní rok je rokem pokračující inflace, vláky a drahoty, ale také náznaky odporu. Zároveň jsme svědky silného konzervativního obratu a posilování konzervativních a ultrazpátečnických sil. O těchto a dalších tématech budou mluvit naše hostky a hosti.
Pozývame na diskusiu o súčasných alternatívach k rozvoju. Hľadať ich budeme v myšlienke Nerastu kritizujúcom dogmu hospodárskeho rastu. V romantickejšom prístupe k možným alternatívam kladúcemu dôraz na hlbinnú zmenu vo vzťahu k prírode. A v možnostiach, ktoré poskytuje environmentálna výchova.
Pléna, koncerty, diskuze s odbornicemi, odborářkami i aktivistickými kolektivy. Nerůst, péče, bydlení, energetická demokracie. O chodu i podobě tábora rozhodujeme všichni společně, snažíme se žít udržitelně a vyrábíme si vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů. Každý, kdo přijede, se může zapojit do různorodých protestů za spravedlivý konec fosilních paliv.
Etc. galerie Vás srdečně zve na promítací pásmo s názvem Minority Report, které je součástí letošního Fotograf Festivalu #12. Pásmo uměleckých filmů představí způsoby, jak se mohou různé formy současné audiovizuální produkce stát nástrojem boje proti lidskoprávním a environmentálním zločinům.
Ještě jsme se nevzpamatovali z jedné krize a hned tu máme pár dalších. Od covidu, přes drahotu a válku nás kapitalismus posledních let opravdu nešetří. Navíc naprosté zhroucení parlamentní levice otevřelo cestu dalšímu posilování krajní pravice. Jak z toho ven?
V online prezentacích experti z České republiky a Bruselu zhodnotí problematiku sociální, ekonomické a environmentální stopy potravin pocházejících ze zemí Latinské Ameriky a v diskusi se pokusíme odpovědět na otázku, jak by mohl vypadat udržitelný a férový potravinový systém pro 21. století.
V rámci výzkumného projektu Klimavize vás zveme na online diskuzi o strategii klimatického hnutí v Německu. Jak fungovala souhra mezi tradičními organizacemi občanské společnosti a radikálnějšími mladými masovými hnutími, v neposlední řadě, v boji za ukončení uhlí? A co se z těchto zkušeností v českém kontextu můžeme naučit?
Přátelé ze zahraničních iniciativ z Polska a Nizozemska se s námi podělí o své zkušenosti. Budeme se bavit o vyjednávání s politiky, úřady a firmami, společně přijdeme na to, jak vyhrát.
Spolu s experty z La Via Campesina a dalších sociálních agro-potravinových hnutí a organizací se budeme věnovat příkladům systémového uchopení paradigmat potravinové suverenity a jejich integrace do národních strategií a ústav ve snaze transformovat potravinové systémy.