klimatická krize

Přinášíme výběr nejzajímavějších textů a zpráv, jejichž vznik nadace Rosy Luxemburgové podpořila. Pokrýváme širokou škálu levicových témat od ekonomických alternativ, přes feminismus, politické vzdělávání, demokratický socialismus k antifašismu. Názory v textech nemusí vyjadřovat stanovisko Nadace.

Workshop se bude zabývat otázkou, jak překonat nedorozumění mezi enviromentálními hnutími a pracující většinou. Jak se vzájemně propojit, aby vzniklo ekosocialistické hnutí? Kdo jiný politicky prosadí spravedlivý přechod k zelené ekonomice?
Kľúčovým ale nie jediným prvkom, o ktorom bude reč bude odliv ziskov zo Slovenska. Následne bude diskusia pokračovať otázkami týkajúcimi sa aktuálnou reakciou na daný problém so špecifickým zameraním sa na Maďarsko ako štát, ktorému sa asi najlepšie darí so závislosťou bojovať. Druhá časť reakcie sa bude týkať možností, ktoré majú odbory.
Letošní rok je rokem pokračující inflace, vláky a drahoty, ale také náznaky odporu. Zároveň jsme svědky silného konzervativního obratu a posilování konzervativních a ultrazpátečnických sil. O těchto a dalších tématech budou mluvit naše hostky a hosti.
Pozývame na diskusiu o súčasných alternatívach k rozvoju. Hľadať ich budeme v myšlienke Nerastu kritizujúcom dogmu hospodárskeho rastu. V romantickejšom prístupe k možným alternatívam kladúcemu dôraz na hlbinnú zmenu vo vzťahu k prírode. A v možnostiach, ktoré poskytuje environmentálna výchova.
Pléna, koncerty, diskuze s odbornicemi, odborářkami i aktivistickými kolektivy. Nerůst, péče, bydlení, energetická demokracie. O chodu i podobě tábora rozhodujeme všichni společně, snažíme se žít udržitelně a vyrábíme si vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů. Každý, kdo přijede, se může zapojit do různorodých protestů za spravedlivý konec fosilních paliv.
Etc. galerie Vás srdečně zve na promítací pásmo s názvem Minority Report, které je součástí letošního Fotograf Festivalu #12. Pásmo uměleckých filmů představí způsoby, jak se mohou různé formy současné audiovizuální produkce stát nástrojem boje proti lidskoprávním a environmentálním zločinům.
Ještě jsme se nevzpamatovali z jedné krize a hned tu máme pár dalších. Od covidu, přes drahotu a válku nás kapitalismus posledních let opravdu nešetří. Navíc naprosté zhroucení parlamentní levice otevřelo cestu dalšímu posilování krajní pravice. Jak z toho ven?
V rámci výzkumného projektu Klimavize vás zveme na online diskuzi o strategii klimatického hnutí v Německu. Jak fungovala souhra mezi tradičními organizacemi občanské společnosti a radikálnějšími mladými masovými hnutími, v neposlední řadě, v boji za ukončení uhlí? A co se z těchto zkušeností v českém kontextu můžeme naučit?
Co bude s Ústeckým krajem po konci uhlí? Jak se přerozdělí veřejné prostředky? Mnoho z vás pracuje na tom, aby se nám tu všem lépe žilo, právě proto byste měli vědět, kdo vám k tomu může pomoci. V rámci této diskuze zjistíte, co vám může nabídnout nejen Fond spravedlivé transformace, ale i další lidé z vašeho okolí.
Přátelé ze zahraničních iniciativ z Polska a Nizozemska se s námi podělí o své zkušenosti. Budeme se bavit o vyjednávání s politiky, úřady a firmami, společně přijdeme na to, jak vyhrát.