2205_KAPITAL_05_LAVICOVA-REPORTAZ_WEB_PROFILOVKA

Kapitál o sociální reportáži

Je úlohou sociální reportáže měnit sociální struktury k lepšímu nebo pouze opisovat skutečnost? A je to vůbec možné? Na tyto a další otázky hledalo odpověď květnové číslo angažovaného měsíčníku Kapitál s tématem Sociální reportáž. Najdete v něm nejen úvahy nad smyslem sociální reportáže a její příklady, ale také rozhovory s reportérkami a reportéry a stručnou sondu do minulosti a zajímavé postavy reportáže napříč dějinami.

Výběr článků, jejiž vznik jsme podpořili:

Naša krajina nie je bezpečná

Ukrajinské rodiny i jednotlivci, kteří prchají ze země zmítané válkou, u nás mnohdy místo pomoci získávají život v podmínkách, které jsou za hranicí důstojnosti a většinou také legality. Práce na černo, lidé využívající jejich zranitelnosti a nouze. Přečtěte si, jaká je situace na Slovensku očima autorky a reportérky Sáry Činčurové.

Čech ti bude prskat

Reportáž o ilegální ekonomice, která odkrývá pozadí toho, co musí kdejaký průměrný český podnik dělat pro to, aby byl „konkurenceschopný“. Začarovaný kruh, na kterém stojí globální kapitalistický řád národních států. Ela Plíhalová, antropoložka a spoluautorka podcastu rozpustilý*í, se vydala vyzpovídat zaměstnance a zaměstnavatele do Mladé Boleslavi.

Přečtěte si celé číslo Kapitálu zaměřené na sociální reportáž -> 2022 05 Sociálna reportáž

—–

Další tématické články:

Solidarita nad zlato. Zápisky z mesta Lecha Wałęsu (2022 07 Turistika)

Reportáž z místa, které se na pár dní stalo hlavním městem solidarity v pozadí valného shromáždění organizace ICORN, ta organizovaně pomáhá umělkyním a umělcům na útěku. S jakými příběhy se autor Tomáš Hučko na tomto místě setkal?

Kto je tu radikál (2022 06 Vyvlastnenie)

Jaké jsou problémy na první pohled bezchybného levicového ráje? V otázkách genderové rovnosti, práv queer komunity a přístupu k řešení klimatické krize se máme od Islandu co učit, z jakých chyb bychom se ale naopak měli poučit? Odpovědi najdete v článku od Tomáše Hučka.

Strach a hnus v Charkově (2022 03 Ukrajina)

Jak vypadá útěk z města bombardovaného ruskými raketami? Svou vlastní zkušenost z Charkova popsal Viktor Tverdochlibov.