ekonomika

Přinášíme výběr nejzajímavějších textů a zpráv, jejichž vznik nadace Rosy Luxemburgové podpořila. Pokrýváme širokou škálu levicových témat od ekonomických alternativ, přes feminismus, politické vzdělávání, demokratický socialismus k antifašismu. Názory v textech nemusí vyjadřovat stanovisko Nadace.

Kľúčovým ale nie jediným prvkom, o ktorom bude reč bude odliv ziskov zo Slovenska. Následne bude diskusia pokračovať otázkami týkajúcimi sa aktuálnou reakciou na daný problém so špecifickým zameraním sa na Maďarsko ako štát, ktorému sa asi najlepšie darí so závislosťou bojovať. Druhá časť reakcie sa bude týkať možností, ktoré majú odbory.
Workshop se bude zabývat otázkou, jak překonat nedorozumění mezi enviromentálními hnutími a pracující většinou. Jak se vzájemně propojit, aby vzniklo ekosocialistické hnutí? Kdo jiný politicky prosadí spravedlivý přechod k zelené ekonomice?
Letošní konference je třetí z řady každoročních konferencí o nekapitalistických smíšených ekonomikách. Tentokrát se zabývá tím, jak války v minulosti i dnes přispěly k úspěchu či neúspěchu socialistických projektů po celém světě.
Na konferenci se budou diskutovat různé formy nekapitalistického vlastnictví, ekonomické směny a jejich společného vztahu.
Je úlohou sociální reportáže měnit sociální struktury k lepšímu nebo pouze opisovat skutečnost? A je to vůbec možné? Na tyto a další otázky hledalo odpověď květnové číslo měsíčníku Kapitál s tématem Sociální reportáž.
Hoci sú štáty v globálnej aréne formálne rovné, v realite sú medzinárodné vzťahy výrazne hierarchické. O týchto a ďalsích témach týkajúcich sa problematiky súčasného rozvoja bude diskutovať Tomáš Imrich a Silvia Ruppeldtová.
Kdo a jak v Česku mluví o sociálních a ekonomických nerovnostech? Jak to, že si pojmy jako je sociální spravedlnost a dělnictví přisvojila okrajová Dělnická strana sociální spravedlnosti? A jak znovu mluvit o třídě a dělnictví v kontextu postsocialistických zemí?
Česko má za sebou další parlamentní volby. Hned po oznámení oficiálních výsledků  9. října bylo jasné, že končí éra předsedy vlády Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.
Ak sa raz predpokladá, že patriť do modernej spoločnosti predstavuje mať zabezpečenú istotu v materiálnej núdzi, tak sa potom nemôže presadzovať diskurz typu „pomôž si sám“. Občianske združenie Pracujúca chudoba vás pozýva na seminár a diskusiu.
V online prezentacích experti z České republiky a Bruselu zhodnotí problematiku sociální, ekonomické a environmentální stopy potravin pocházejících ze zemí Latinské Ameriky a v diskusi se pokusíme odpovědět na otázku, jak by mohl vypadat udržitelný a férový potravinový systém pro 21. století.