ekonomika

Přinášíme výběr nejzajímavějších textů a zpráv, jejichž vznik nadace Rosy Luxemburgové podpořila. Pokrýváme širokou škálu levicových témat od ekonomických alternativ, přes feminismus, politické vzdělávání, demokratický socialismus k antifašismu. Názory v textech nemusí vyjadřovat stanovisko Nadace.

Na konferenci se budou diskutovat různé formy nekapitalistického vlastnictví, ekonomické směny a jejich společného vztahu. Cílem je objasnit, jaké konkrétní formy vlastnictví stály či stojí za státními podniky, útvary ve samosprávě pracujících, družstvy, sociálními ekonomikami nebo ekonomikami domácností.
Je úlohou sociální reportáže měnit sociální struktury k lepšímu nebo pouze opisovat skutečnost? A je to vůbec možné? Na tyto a další otázky hledalo odpověď květnové číslo měsíčníku Kapitál s tématem Sociální reportáž.
Hoci sú štáty v globálnej aréne formálne rovné, v realite sú medzinárodné vzťahy výrazne hierarchické. O týchto a ďalsích témach týkajúcich sa problematiky súčasného rozvoja bude diskutovať Tomáš Imrich a Silvia Ruppeldtová.
Kdo a jak v Česku mluví o sociálních a ekonomických nerovnostech? Jak to, že si pojmy jako je sociální spravedlnost a dělnictví přisvojila okrajová Dělnická strana sociální spravedlnosti? A jak znovu mluvit o třídě a dělnictví v kontextu postsocialistických zemí?
Česko má za sebou další parlamentní volby. Hned po oznámení oficiálních výsledků  9. října bylo jasné, že končí éra předsedy vlády Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.
Ak sa raz predpokladá, že patriť do modernej spoločnosti predstavuje mať zabezpečenú istotu v materiálnej núdzi, tak sa potom nemôže presadzovať diskurz typu „pomôž si sám“. Občianske združenie Pracujúca chudoba vás pozýva na seminár a diskusiu.
V online prezentacích experti z České republiky a Bruselu zhodnotí problematiku sociální, ekonomické a environmentální stopy potravin pocházejících ze zemí Latinské Ameriky a v diskusi se pokusíme odpovědět na otázku, jak by mohl vypadat udržitelný a férový potravinový systém pro 21. století.
Co bude s Ústeckým krajem po konci uhlí? Jak se přerozdělí veřejné prostředky? Mnoho z vás pracuje na tom, aby se nám tu všem lépe žilo, právě proto byste měli vědět, kdo vám k tomu může pomoci. V rámci této diskuze zjistíte, co vám může nabídnout nejen Fond spravedlivé transformace, ale i další lidé z vašeho okolí.
Přátelé ze zahraničních iniciativ z Polska a Nizozemska se s námi podělí o své zkušenosti. Budeme se bavit o vyjednávání s politiky, úřady a firmami, společně přijdeme na to, jak vyhrát.
Spolu s experty z La Via Campesina a dalších sociálních agro-potravinových hnutí a organizací se budeme věnovat příkladům systémového uchopení paradigmat potravinové suverenity a jejich integrace do národních strategií a ústav ve snaze transformovat potravinové systémy.