ekonomika

Přinášíme výběr nejzajímavějších textů a zpráv, jejichž vznik nadace Rosy Luxemburgové podpořila. Pokrýváme širokou škálu levicových témat od ekonomických alternativ, přes feminismus, politické vzdělávání, demokratický socialismus k antifašismu. Názory v textech nemusí vyjadřovat stanovisko Nadace.

Každoroční konference Historical Materialism v Londýně tentokrát se zastřešujícím tématem „The Cost of Life Oppression, Exploitation and Struggle in the Time of Monsters“ je pravděpodobně největší marxistickou akademickou událostí na světě. Tento rok se jí zúčastnilo přes 800 účastníků a bylo předneseno přes 600 příspěvků.
Komunistické strany ze současného politického spektra skutečně zmizely, svou mocenskou pozici v rozděleném poválečném světě ztratily, státní socialismus sovětského ražení selhal. Ale selhala tím také celá levice, jak se nám to snaží namlouvat zvykový a nejen pouze český antikomunismus? Není na čase, aby se otázka práva a svobody pro všechny znovu vynořila  z temnot? 
Workshop se bude zabývat otázkou, jak překonat nedorozumění mezi enviromentálními hnutími a pracující většinou. Jak se vzájemně propojit, aby vzniklo ekosocialistické hnutí? Kdo jiný politicky prosadí spravedlivý přechod k zelené ekonomice?
Kľúčovým ale nie jediným prvkom, o ktorom bude reč bude odliv ziskov zo Slovenska. Následne bude diskusia pokračovať otázkami týkajúcimi sa aktuálnou reakciou na daný problém so špecifickým zameraním sa na Maďarsko ako štát, ktorému sa asi najlepšie darí so závislosťou bojovať. Druhá časť reakcie sa bude týkať možností, ktoré majú odbory.
Letošní konference je třetí z řady každoročních konferencí o nekapitalistických smíšených ekonomikách. Tentokrát se zabývá tím, jak války v minulosti i dnes přispěly k úspěchu či neúspěchu socialistických projektů po celém světě.
Letošní rok je rokem pokračující inflace, vláky a drahoty, ale také náznaky odporu. Zároveň jsme svědky silného konzervativního obratu a posilování konzervativních a ultrazpátečnických sil. O těchto a dalších tématech budou mluvit naše hostky a hosti.
Na konferenci se budou diskutovat různé formy nekapitalistického vlastnictví, ekonomické směny a jejich společného vztahu.
Je úlohou sociální reportáže měnit sociální struktury k lepšímu nebo pouze opisovat skutečnost? A je to vůbec možné? Na tyto a další otázky hledalo odpověď květnové číslo měsíčníku Kapitál s tématem Sociální reportáž.
Hoci sú štáty v globálnej aréne formálne rovné, v realite sú medzinárodné vzťahy výrazne hierarchické. O týchto a ďalsích témach týkajúcich sa problematiky súčasného rozvoja bude diskutovať Tomáš Imrich a Silvia Ruppeldtová.
Kdo a jak v Česku mluví o sociálních a ekonomických nerovnostech? Jak to, že si pojmy jako je sociální spravedlnost a dělnictví přisvojila okrajová Dělnická strana sociální spravedlnosti? A jak znovu mluvit o třídě a dělnictví v kontextu postsocialistických zemí?